Proces onboardingu: klucz do sukcesu nowych pracowników 
27 czerwca 2024
, 3 min.

W dzisiejszym świecie biznesu, proces onboardingu stał się nie tylko formalnością, ale również kluczowym elementem, który decyduje o tym, jak nowy pracownik odnajdzie się w organizacji. W naszej firmie przykładamy ogromną wagę do tego procesu, ponieważ jest to pierwszy krok do zbudowania silnego i zaangażowanego zespołu, a także do poznania nas rozwoju pracownika w nowym miejscu pracy. 

Pierwsze wrażenie ma znaczenie 

Onboarding zaczyna się już od pierwszego dnia pracy. To ten moment, kiedy nowy pracownik kształtuje swoje pierwsze spostrzeżenia na temat pracodawcy i kultury organizacyjnej. Proces wdrożenia jest w naszej firmie ułożony i zaplanowany. W pierwszych dniach nowa osoba odbywa szkolenia, które przybliżają jej najważniejsze aspekty funkcjonowania firmy. Otrzymuję, w zależności od stanowiska, sprzęt do pracy lub komplet odzieży ochronnej, a także paczkę powitalną. W paczce znajdują się m.in. suplementy z naszego portfolio – to pierwszy krok do poznania naszych produktów. 

Kolejnym krokiem jest wdrożenie w swoje indywidualne obowiązki. Nowi pracownicy mają swoich mentorów, którzy szkolą ich z kolejnych zadań i obowiązków. Mentor jest również osobą, do której nowy pracownik może się zwrócić ze wszystkimi swoimi pytaniami, których w pierwszych dniach jest dużo. 

Szkolenia i rozwój 

Szkolenia stanowią istotną część onboardingu. Nowi pracownicy zaczynają szkolenia od najprostszych i najbardziej podstawowych zadań i stopniowo przechodzą do tych coraz bardziej skomplikowanych. W wielu działach, zanim zacznie wykonywać się dane obowiązki samodzielnie, pojawia się egzamin, który sprawdza nabyte umiejętności. Po jego zaliczeniu pracownik rozpoczyna samodzielną pracę. 

Ciągłe doskonalenie naszych umiejętności nie kończy się na procesie onboardingu. Pracownicy regularnie biorą udział w szkoleniach, zarówno organizowanych wewnątrz organizacji, jak i przez firmy zewnętrzne. 

Feedback i wsparcie 

Feedback jest dla nas bardzo ważny. Nowy pracownik (i nie tylko 😊 ) regularnie otrzymuje informację zwrotną dotyczącą tego, jak oceniana jest jego praca, co wykonuje dobrze, a co należy poprawić. Feedback działa również w drugą stronę – pytamy nowych pracowników o to, jak oni oceniają naszą firmę i proces wdrożenia. Nowe osoby w organizacji potrafią świeżym okiem ocenić nasze procesy i często proponują bardzo ciekawe usprawnienia. 

Podsumowanie 

Onboarding to nie tylko proces adaptacji do nowego miejsca pracy, ale również inwestycja w przyszłość pracownika i firmy. W US Pharmacia traktujemy go poważnie, ponieważ wiemy, że dobrze przeprowadzony onboarding przekłada się na lepsze wyniki, większe zaangażowanie i ogólną satysfakcję z pracy. 

Zapraszamy do dołączenia do naszego zespołu i przekonania się na własnej skórze, jak wygląda u nas proces onboardingu od a do z. 
 
Katarzyna Skrodzka, Dział HR